Prace licencjackie to wyzwanie stylistyczne i edytorskie

Prace licencjackie powinny być nienaganne pod względem stylistycznym i edytorskim. Czasem jedno słowo lub fraza może zaważyć na merytorycznym wydźwięku tekstu.

Kiedy okazuje się, że w całym tekście popełniliśmy ten sam błąd z przerażeniem patrzymy na ilość stron i liczymy godziny, które spędzimy na jego poprawianiu. Praca licencjacka to obszerny dokument i żeby móc poprawić taki właśnie błąd należy użyć ułatwiającej pracy opcji Znajdź i Zamień.

Znajdziemy te opcje w zakładce Edycja. Wpisujemy interesujące nas słowo lub frazę i wciskamy Enter. Elementy te zostaną wyróżnione w tekście tak, żeby można było szybko je odszukać i nanieść poprawki.

Istnieje także możliwość "grupowego" zamienienia jednego elementu na inny za pomocą opcji Zamień. Wpisujemy to, co zostało już użyte w tekście na to, co chcielibyśmy tam zamieścić i zatwierdzamy.

Czasem nie w całej pracy licencjackiej zmiany są potrzebne. Oczywiście program przewiduje taką sytuację. Można obszar zmian lub poszukiwania ograniczyć do góry lub dołu dokumentu patrząc od miejsca, w którym znajduje się kursor.

Te opcje przewidują także uszczegółowienie poszukiwań. Np. można zaznaczyć, żeby uwzględniona została wielkość liter oraz znaki specjalne. Dodatkowo można poszukiwać i zamieniać style, formaty, tabelki, a także takie drobiazgi jak oznaczenie przypisu dolnego. Te wszystkie elementy znajdują się u dołu tabelki w zakładkach Format i Specjalny.

Korzystanie z tych funkcji zaoszczędza bardzo dużo czasu, który jest cenny przy pisaniu prac licencjackich. Czasem jedno słowo lub jeden szczegół edytorski, które przewijają się przez całą pracę w nieprawidłowej formie, mogą zaważyć na ocenie i odbiorze pracy.

ADV

   biologiczne.com